تبلیغات
وحدت وب - غفلت از حضور

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 تیر 1391
غفلت ازحضور
نیمه شعبان امسال هم از راه رسید و به سرعت سپری می شود. همانگونه که سال گذشته و سال قبل از آن و سالهای قبل و ... اینچنین بود. انگار از امام زمان علیه السلام همین زمان ولادتش را به یاد می آوریم . گویی آن حضرت متولد شده است و دیگر هیچ... زندگی هم نکرده و ناگهان مفقود شده و با هر سال جشن گم شدن او را می گیریم ! اگر چه تکالیفمان را در قبال تولدش ، خوب انجام می دهیم اما از وظایفمان در قبال زنده بودنش و انتظاراتی که از ما می رود غفلت می کنیم . انگار خواندن دعای فرج و عهد و ندبه و مولودی و ....که اگر چه از انجام ندادنش بهتر است، هم از روی عادت و گاهی هم توفیق اجباری انجام می شود و معلوم است که اینگونه یاد کردن؛ توجه فاقد روح و قدرت لازم برای پیشروی و گره گشایی است...
اصولاً بسیاری از ما اینگونه ایم و همانقدر که در نمازمان حضور قلب نداریم. در دعاهایمان برای حضرت و در طلب ظهورش هم جدیت و تمنای درونی نداریم !
از تب فوتبال و جام جهانی و تفکر! درباره پیشگویی هشت پای معروف گرفته تا دغدغه ی کنکور و مدرک و از کسب شهرت و مقام وثروت بیشتر و بالاتر بگیرید تا فرو رفتن در ورطه ی تجملات و مد روز و هزاران سرگرمی دیگر؛ همگی اجازه ی فکر و ذکر و چاره جویی و تلاش برای یاوری و ادای تکلیف نسبت به خلیفه ی کامل و مثل اعلای خداوند یعنی حضرت حجت علیه السلام را به ما نمی دهد و مرض فراموشی عهد الهی و بیماری غفلت مجالی را برای حرکت سریع و بدون انحراف در مسیر هدف خلقت برای ما باقی نمی گذارد ...
خداوند متعال در سوره طه به این فراموشی اشاره فرموده است. آنجا که می گوید : « از پیش با آدم عهد بستیم ولی او آن را فراموش کرد و برای او عزمی استوار نیافتیم؛ همچنین در سوره روم غفلت را ویژگی بسیاری از مردم می داند و می فرماید : « آنها تنها ظاهری از زندگی و سیاست می بینند و از آخرت غافل اند .».
این فراموشی و عهد شکنی و غفلت، بصورت کلی و جزیی، تمامی ابعاد وجودی انسان از شرق تا غرب عالم ، از گذشته تا حال را گرفته است و تنها عده ی کمی متذکر این عهد الهی هستند و دائما خود را در محضر حضرت حق می بینند .
انسان امروز از هدف آفرینش که همانا رسیدن به کمالات و تخلق به اخلاق الهی است غفلت نموده با خدا فراموشی؛ خود را نیز فراموش کرده و از قدر و قیمت خود غافل شده است او فراموش کرده که قرار است تا اسماء الهی را یکایک در وجودش متجلی کند و خلیفه خدا برروی زمین باشد و در برابر خدا و مخلوقاتش – و از جمله مظهر کامل اسماء الهی یعنی حضرت بقیه الله اعظم علیه السلام – ادای وظیفه کند.
این غفلت، مسلمان و غیر مسلمان ندارد چرا که بسیاری از ما ؛ مدعیان دینداری هم در وادی غفلت سیر می کنیم .اظهار بندگی و عبادت را بیشتر از روی عادت پیشه ی خود کرده ایم و تا معرفت حقیقی قدر مبداء و معاد را نمی شناسیم، نبوت و امامت و جایگاه آخرین نبی و وصی هم برایمان مجهول می ماند و صد البته مفاهیمی مانند غیبت و انتظار و تکالیف ویژه ی این دوران هم غریب و کم اهمیت جلوه می کند. وقتی اصل امامت و دوام آن مغفول می ماند ؛ مفهوم انسان کامل، خلیفه ی تام خداوند هم ناشناخته می ماند و آن وقت است که مجالی برای گفتگو در باره ادای وظیفه نسبت به او پیش می آید .
البته بسیاری از ما بطور رسمی و اتو کشیده به وجود امام حّی معصوم اعتقاد داریم و برایش دعا می کنیم . گاهی به جمکران می رویم و زیارت و ندبه بجا می آوریم و جالب اینکه از او می خواهیم که بیاید! ! بدون اینکه متوجه باشیم که او قرن هاست که آمده است اما ما با قدر ناشناسی و عدم وفای به عهد و کوتاهی در حق او، او را در گوشه ی ذهنمان زندانی کرده ایم و آنقدر او را در نهان خانه ی غیب نگه داشته ایم که نبودش برای ما عادت شده است .
گاهی هم در اصل وجود حیاتش شک می کنیم .بله ! او آمده است اما ما هنوز نیامده ایم ! او حاضر است و ناظر و ما غایبیم و غافل . اگر چه ولادتش را جشن می گیریم اما بعضی هامان عزادار حضورش هستیم ؛ چرا که اعتقاد به حضور یعنی همدردی و همراهی با کسی که قرن هاست در پس پرده ی غیبت منتظر «وفای به عهد و همدلی» شیعیان و نظاره گر ظلم طواغیت و رنج مظلومان است. اعتقاد به حضور امام یعنی کلام او بر هر کلام دیگر بشری ارجح است و یاری او هیچ بهانه ای را تاب نمی آورد .چند نفرمان حاضر به این باور و ادای آن تکالیف هستیم ؟
اگر به حضور مهدی و آثار وجودی اش ایمان بیاوریم دیگر فقط ولادتش را بهانه ی جشن نمی کنیم بلکه برای حضور واقعی اش که مایه ی امان اهل زمین و زمان و واسطه ی فیض و رزاقیت خداوندی است هم جشن می گیریم و سرور دائمی –و نه ظاهری- را مهمان قلب هایمان خواهیم کرد .
همانگونه که خداوند متعال به ذکر الله در خلوت و جلوت و در تمام عرصه های فردی و اجتماعی امر فرموده است تا غبار غفلت را زایل کند، یاد و ذکر دائمی ولی و حجت او هم در هر جا و هر زمان و نزد هر کس لازم است « اجسادکم فی الاجساد و ارواحکم فی الارواح و انفسکم فی النفوس » .اگر تولد مهدی علیه السلام مبارک است و مستحق جشن و شادی -که اینچنین است - ، حیات او و وساطتش در جریان فیض خداوند بر مخلوقاتش بر این امر سزاوارتر است . هر صبح و شام و هر مکان باید ذکر او و یاد او زینت بگیرد و به فرموده اش : او از احوال ما غافل نیست ؛چرا ما اینگونه نباشیم ؟ اگر او امام تمام عوالم است و مقتدای تمام موجودات – که هست- پس جشن ویژه ی او باید از مرزهای زمان و مکان فراتر رود و هویت جهانی بخود بگیرد چرا که جهان از دیر باز منتظر ظهور منجی آخر زمان است و شناساندن این «موعودِ موجود» به جهانیان اولین گام در غفلت زدایی، زمینه سازی برای ظهور ، رفع ظلم در جهان و برپایی حکومت عدل است .
مهدی ام من که مرا گرمی بازاری نیست
بهتر از یوسفم وهیچ خریداری نیست
همه گویند که در حسرت دیدار من اند
لیک در گفته این طایفه کرداری نیستطبقه بندی:
ارسال توسط ایمان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner