تبلیغات
وحدت وب - آیا روایات ولادت حضرت مهدى ضعیف است؟

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 13 تیر 1391
برخى مى گویند: (... مؤلّفان در مورد ولادت حضرت مهدى علیه السلام به هر روایتى تمسک کرده اند در حالى که خود به ضعف سند انها پى برده اند...).(1)

پاسخ:

1 - احادیث مربوط به ولادت حضرت مهدى علیه السلام به جهت وجود برخى از سندهاى صحیح در میان انها کافى است که سند روایات دیگر که از ضعف برخوردارند، تقویت کند، واین مسلکى است که مورد قبول محدثین شیعه واهل سنّت واقع شده است.(2)

2 - احادیثى که درباره مسائل مسلّم اعتقادى وکلامى است از ان جهت که نزد شیعه ثابت بوده وبه تایید قطعى عقل نیز رسیده است، راویان ان مورد جرح وتعدیل قرار نگرفته اند، وبه طور کلى احتیاجى به ان نبوده است، که از ان جمله مى توان به احادیث مهدویت اشاره کرد.

3 - احادیث ولادت حضرت مهدى علیه السلام که به دلالت مطابقى یا تضمنى یا التزامى دلالت بر ولادت حضرت دارد از حدّ لازم تواتر فراتر رفته است، لذا به جهت انکه مفید یقین است احتیاج به بررسى سندى ندارد. خبر متواتر، نقل جماعت کثیرى است که اتفاقشان بر دروغ، محال است. ومى دانیم که در خبر متواتر لازم نیست که هر یک از راویان حدیث از ثقات وعدول باشند، بلکه مى توان از راه تراکم احتمالات به یقین رسید.

4 - شخص متتبّع بعد از ملاحظه وضع سیاسى عصر امام عسکرى علیه السلام وقبل وبعد از ان پى مى برد که یکى از عوامل جهالت حال راویان احادیث ولادت حضرت مهدى علیه السلام همان فشارهاى سیاسى بوده که از طریق حاکمان ظلم وجور بر شیعیان وارد شده است، ولذا بسیارى از راویان، خود را با اسامى مستعار معرّفى مى کردند تا شناخته نشوند، خصوصا با در نظر گرفتن اینکه برخى از راویان از مناطق دور به سامرا مى آمده ودر مورد حضرت سؤال مى کردند وبراى دیگران نقل مى نمودند.

ـــــــــــــــــ

(1) تطور الفکر السیاسى، ص 208.

(2) سلسلة الاحادیث الصحیحه، ناصرالدین البانى، ج 4، ص 358.
طبقه بندی:
ارسال توسط ایمان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner